4 Ekim 2012 Perşembe

İŞ DÜNYASINDA YETENEKLERİ ÖĞRETMEK İÇİN DOĞAÇLAMA KULLANIMI: ŞAKAYA GELMEZ!

Mark Tutton- 18 Şubat 2010 tarihinde CNN için yazdığı yazı

Çeviren: Koray Tarhan


Artık iş dünyasında çabuk düşünüp doğru karar vermek herzamankinden daha önemli.  Bu yüzden kimi ticaret okulları yaratıcılık ve liderlik gibi yeteneklerin öğretilmesinde doğaçlama derslerini kullanır oldu. 

            Birçok insan doğaçlamanın metinsiz komedi tarzı tiyatrolarda kullanıldığını düşünse de bir çok spontan tiyatro tarzına uygulanmaktadır.  Bu işin uygulayıcıları doğaçlamayı iş dünyasını hedef alan eğitimlerde kullanmanın şakaya gelmeyeceğini ifade ediyor. 

       Ticaret Doğaçlamaları isimli kurumun CEO’su ve  Duke Üniversitesi Fuqua Ticaret Okulu’nda  görevli Yar. Doç Robert Kulhan, uzun yıllardan bu yana sahnede doğaçlama performans yapmış ve şimdilerde  ticaret üniversitesi öğrencilerine ve yöneticilere doğaçlama öğretiyor. 

        Kulhan CNN’e yaptığı konuşmada ‘Doğaçlama sadece komediyle alakalı değil, tepki verebilmekle—yüksek derecede odaklanma, şimdi ve burada olabilmekle alakalıdır’ dedi. 

Doğaçlama insanlara tepki verme ve uyum  sağlamayı öğretirken aynı zamanda da yaratıcılığı, inovasyonu, iletişimi, takım çalışmasını ve liderliği öğretebilir. 

Borsa ve finans alanında çalışmadan önce doğaçlama komedyeni olan Lakshmi Balachandra, MIT Sloan İşletme Fakültesinde Doğaçlama Liderlik dersleri vermekte ve Harvard Ticaret Okulu’nda konuk öğretim görevlisi olarak çalışmakta. MIT Sloan’da İşletme Mastırı yaparken, ticari kariyerinde doğaçlama eğitiminden kazandıklarını ne kadar çok kullandığını farketmiş. 

Balachandra CNN’e ‘Doğaçlama, çabuk düşünüp karar vermeyi, hazırlıksız olduğunuz durumlar karşısında reaksiyon gösterebilmeyi ve uyum sağlamayı öğretir’ dedi.  Ardından ‘Bu da kontrolünüz dışında gelişen olaylar karşısında liderlik ve müzakere yeteneğinize etki eder. Müzakere dinamik bir süreçtir—bu süreçte hızlı düşünüp karar vermek ve uyum sağlayabilmek zorundasınız.’ diye ekledi.

Kulhan ve Balachandra, doğaçlamanın anahtarının ‘Evet, ve...’ prensibi olduğu konusunda hemfikirler.  Her ikisi de bu düşüncenin özellikle iş dünyası için geçerli olduğuna inanmaktadırlar.  Doğaçlama sanatsal performans diğerlerinin söylediklerini iyi dinlemeyi, ifade edileni kabul etmeyi ve öyküyü bunun üzerine ilerletmeyi gerektirir.  İş dünyası jargonuyla söyleyecek olursak, masaya getirilen her fikri kabul etmek ve bu fikri ilerletmek anlamına gelir. 

Kulhan, bu şekilde ‘yargılamayı askıya alma’nın beyin fırtınası ve yaratıcı düşünme için olmazsa olmaz olduğunu ifade etti.  Ancak yüksekten uçan yöneticiler için koşulsuz kabul ediş her zaman o kadar da kolay değil.

Kulhan ayrıca ‘İş dünyasında, zamanın yüzde yüzünde, yüzde yüz doğru olmak gerektiği konusunda yanlış bir kanı hakim.  Gerçek ise zamanın yüzde onunda yüzde yüz doğru olabildiğinizdir, geri kalan zamanlarda bir seçim yapmak zorunda kalırsınız’ dedi.  ‘Eldeki sonsuz veriyi değerlendirme sürecinde kararsızlığa ya da doğru olmak gerekliliğinin baskısından doğan bataklığa saplanırız.  Bu yüzden her zaman doğru olmak zorunda olduğumuz hissine kapılırız.  Fakat bir seçim yaptığınızda uyum sağlamak, reaksiyon geliştirmek ve ihtiyacınız olan değişkenleri işler hale getirmek için fırsatınız vardır.’ diyen Kulhan, doğaçlama prensiplerinin iş dünyasında becerilerini bileylemek isteyenlere yardımcı olabileceğini, doğaçlama dersi almamış olanların bile doğaçlama prensiplerini hayatlarına uygulayabileceklerini ifade etti. 

‘Bunun bir yolu kendizi denetlemenizdir—gerçek hayatta ne yaptığınıza ve yaptığınız şeyin başka insanları nasıl etkilediğine dikkat edin’. 

‘Bahsettiğimiz ‘Evet, ve...’ prensibini evde ya da toplantıda deneyin.  Yagılamalarınızı askıya almaya, bu prensipleri gerçek hayatınızda da uygulamaya çalışın’.      

Lakshmi Balachandra’nın beş doğaçlama (impro) kuralı:
1- ‘Evet, ve.’ Durumu kabul edin ve üstesinden gelin, geliştirin.


2- Soru sormaktan kaçının.  İş dünyasında işlerini yapan insanlara durmadan soru  sormanın onları nasıl etkilediğinin farkına varmalısınız. 

3- Dinlemek. Bir diyalogda insanlar genellikle gerçekten dinlemek yerine kendi zihinlerinden geçenlerle meşguldürler.  Üstüne üstlük etrafta dikkat dağıtacak çok sayıda bilgisayar ve akıllı telefon bulunmakta.  Odaklanmış bir dinleme gerçekten yaşamsal bir yetenektir. 

4- Bilgi ekleyin.  İşlerin istediğiniz yolda ilerleyebilmesi için katkıda bulunmalısınız.

5- Göz teması.  Çalışma ortamında vücut diline dikkat etmek önemlidir.  Telefonda konuşurken bile karşıdaki kişinin ne hissettiğine dair ipuçları elde edebilirsiniz.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder